چشم به راهِ یونیورسیاد!

فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی سال ۱۴۰۰ را با اتفاقی بسیار مهم پشت سر گذاشت چرا که سی و یکمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان با تعویق یکساله به دلیل شیوع ویروس کرونا همراه شد تا نیمه دوم سال با برگزاری اردوهای انتخابی تیم‌های ملی در رشته‌های ورزشی حاضر در این دوره مسابقات سپری شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به نقل از خبرگزاری ایسنا، فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، سال ۱۴۰۰ را تحت الشعاع تعویق سی یکمین دوره یونیورسیاد تابستانی دانشجویان جهان و لغو سی امین دوره مسابقات یونیورسیاد زمستانی پشت سر گذاشت؛ ‌ سی و یکمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان که به دلیل شیوع ویروس کرونا با تعویق زمانی روبرو شد تا نیمه دوم سال گذشته با برگزاری اردوهای انتخابی در رشته‌هایی که قرار است در این مسابقات شرکت کند، همراه شود. در عین حال بر اساس اعلام فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی جهانی سی امین دوره مسابقات یونیورسیاد زمستانی ۲۰۲۱ دانشجویان جهان  لغو و برگزار نمی‌شود.

تعویق یکساله یونیورسیاد به دلیل شیوع کرونا

در حالی که قرار بود سی و یکمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان در آگوست ۲۰۲۱ و در شهر چنگدو و استان سیچوان چین برگزار شود به دلیل وضعیت جهانی COVID-۱۹ و محدودیت‌های سفر بین المللی با توافق فدراسیون بین المللی ورزش‌های دانشگاهی، کمیته اجرایی بازی‌های دانشجویان جهان، کمیته برگزاری و فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی چین به سال ۲۰۲۲ موکول شد و در نهایت فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی (فیزو) تاریخ جدید بازی های تابستانی دانشجویان جهان (یونیوسیاد) Chengdu ۲۰۲۱ را تیرماه سال ۲۰۲۲ اعلام کرد و طبق اعلام کمیته اجرایی بازی‌ها این رقابت‌ها قرار است ۵ تا ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار شود.

چشم به راهِ یونیورسیاد!

همچنین در حالی که قرار بود سی امین دوره مسابقات یونیورسیاد زمستانی ۲۰۲۱ دانشجویان جهان از تاریخ یازدهم لغایت ٢١ دسامبر ٢٠٢١ (٢۰ تا ٣۰ آذر ۱۴۰۰) در شهر لوسرن سوئیس برگزار شود، فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی جهانی فیزو اعلام کرد به دلیل به دلیل شیوع سویه جدید ویروس کرونا (Omicron) این مسابقات لغو و برگزار نخواهد شد. پیش از این قرار بود بازی‌های زمستانی دانشجویان جهان طبق برنامه‌ریزی انجام شده از ٢۱ تا ٣۱ ژانویه سال ٢٠٢١ برگزار شود که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا این رویداد لغو و با تعویق روبرو شده بود.

چشم به راهِ یونیورسیاد!

برگزاری اردوهای انتخابی در دستورکار

کمیته فنی فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی اسامی کمانداران برتر رقابت‌های انتخابی دانشجویان کشور را برای حضور در نخستین اردوی تیم ملی دانشجویان کشور برای شرکت در یونیورسیاد جهانی چین اعلام کرد. در این مسابقات ورزشکاران برتر دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی سراسر کشور حضور داشتند که در پایان کمیته فنی فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی پس از برگزاری این رقابت‌ها در نشستی با بررسی رکوردها و وضعیت تیراندازان حاضر ۱۲ کماندار انتخاب و به نخستین اردو دعوت کرد، تا در نهایت از بین این افراد سه نفر در بخش بانوان و سه نفر در بخش مردان در مسابقات یونیورسیاد چین در سال آینده شرکت کنند.

مسابقات تیراندازی باکمان

مسابقات تیراندازی باکمان انتخابی تیم ملی دانشجویان کشور در بخش مردان و زنان با حضور ورزشکاران برتر دانشگاه های دولتی و غیر دولتی سراسر کشور با همکاری فدراسیون تیراندازی با کمان در سایت تیروکمان آزادی با حضور ۸۳ کماندار برگزار شد که کمیته فنی مسابقات پس از برگزاری این رقابت‌ها و بررسی رکوردها ۱۲ کماندار را انتخاب کرد و قرار است منتخبین به نخستین اردوی تیم ملی دانشجویان دعوت شوند.

چشم به راهِ یونیورسیاد!

مسابقات تالو و ووشوی ساندا

مسابقات انتخابی تیم ملی تالو دانشجویان زن و مرد به منظور شناخت نفرات برتر به منظور شرکت در سی یکمین دوره بازیهای تابستانی دانشجویان جهان ۲۰۲۱ چین با همکاری فدراسیون ووشو به صورت مجازی برگزار شد. همچنین رقابت‌های ووشوی ساندا قهرمانی دانشجویان کشور انتخابی تیم ملی به منظور شناخت نفرات برتر در دو بخش زنان و مردان برگزار و نفرات برتر معرفی شدند.

چشم به راهِ یونیورسیاد!

مسابقات انتخابی تکواندو

مسابقات انتخابی تیم‌ ملی تکواندو دانشجویان پسر در بخش کیوروگی به میزبانی فدراسیون تکواندو برگزار شد و در پایان ۸ هوگوپوش موفق شدند جواز حضور در دومین مرحله اردو انتخابی را کسب کنند. این مسابقات در بخش کیوروگی به منظور شناخت نفرات برتر برای حضور در سی یکمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان با همکاری فدراسیون تکواندو در خانه تکواندو در ۸ وزن برگزار شد که نفرات برتر اوزان مختلف موفق شدند به دومین مرحله اردو انتخابی راه پیدا کنند. همچنین مسابقات انتخابی تیم ملی‌ تکواندو دانشجویان دختر در بخش کیوروگی برگزار شد و ۸ هوگوپوش برتر به دومین اردوی انتخابی راه یافتند. این مسابقات نیز به منظور شناخت نفرات برتر برای حضور در سی امین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان با همکاری فدراسیون تکواندو با شرکت ۱۶۲ تکواندو کار دانشجو در خانه تکواندو برگزار شد.

مسابقات پومسه

مسابقات انتخابی تیم ملی پومسه دانشجویان دختر و پسر به منظور شناخت نفرات برتر برای شرکت در سی یکمین یونیورسیاد دانشجویان جهان با همکاری فدراسیون تکواندو به صورت مجازی برگزار شد و هشت دانشجو به دومین مرحله اردوی انتخابی را یافتند.

چشم به راهِ یونیورسیاد!

رقابت‌های انتخابی تیم ملی شمشیر بازی

رقابت‌های انتخابی تیم ملی شمشیر بازی دانشجویان برای شرکت در سی یکمین یونیورسیاد دانشجویان جهان با راهیابی ۶ شمشیر باز به اردوی تیم ملی به پایان رسید. این مسابقات در اسلحه سابر  با همکاری فدراسیون شمشیربازی در سالن شهید کلاهدوز در بخش پسران برگزار و در پایان این رقابت‌ها که به صورت دوره ای برگزار شد، پس از بررسی نتایج از سوی کمیته فنی ۶ شمشیر باز برتر این مسابقات برای شرکت در اولین اردوی تیم ملی شمشیر بازی دانشجویان دعوت شدند.

چشم به راهِ یونیورسیاد!

رقابت‌های انتخابی تیم ملی تیراندازی

رقابت‌های انتخابی تیم ملی تیراندازی دانشجویان نیز برگزار و ۲۵ تیرانداز به اولین اردوی تیم ملی دعوت شدند. این مسابقات با همکاری فدراسیون تیراندازی و با شرکت ۷۰ تیرانداز در سالن ۸۰ خط فدراسیون تیراندازی در دو بخش دختران و پسران در ۱۰ متر تفنگ و تپانچه بادی برگزار شد و پس از بررسی نتایج و رکوردهای تیراندازان از سوی کمیته فنی ۲۵ تیرانداز زیر برای شرکت در اولین اردوی تیم ملی تیراندازی دانشجویان دعوت می‌شوند.

چشم به راهِ یونیورسیاد!

چند رشته به یونیورسیاد می‌روند؟

باید خاطرنشان کرد که تا پایان سال ۱۴۰۰، حضور ۵ رشته ورزشی ووشو، تکواندو، تیراندازی با کمان، تیراندازی و شمشیر بازی حضورشان در سی یکمین یونیورسیاد دانشجویان جهان قطعی شد و رشته های دوومیدانی و قایقرانی در صورت کسب حد نصاب فنی و بررسی در کمیته فنی اعزام خواهند شد و باید منتظر ماند و دید در نهایت از این دو رشته نیز دانشجویان به چین اعزام خواهند شد یا خیر؟

برگزاری رقابت‌های شطرنج آنلاین مرد و زن

رقابت‌های شطرنج آنلاین دانشجویان زن و مرد آسیا یکی دیگر از مسابقاتی بود که فدراسیون‌ ملی ورزش‌های دانشگاهی در سال ۱۴۰۰ درگیر آن بود و پرونده این مسابقات در سال ۲۰۲۱ با کسب عنوان نایب قهرمانی تیم زنان و احراز مقام نایب قهرمانی تیم مردان و کسب دو مدال نقره و برنز انفرادی آسیا در بخش انفرادی زنان بسته شد.

چشم به راهِ یونیورسیاد!

تعویق لیگ جهانی فوتبال دانشجویان

یکی دیگر از رویدادهایی که دانشجویان را در سال جاری چشم انتظار گذاشت، مسابقات لیگ جهانی فوتبال دانشجویان بود که بنابر تصمیم کمیته اجرایی فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی فیزو، این مسابقات که قرار بود در سال ۲۰۲۲ برگزار شود، به سال ۲۰۲۳ موکول شد.

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین اخبار