فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی FISU به‌طور رسمی در سال 1949 تأسیس شد. اما تاریخچه پیدایش آن به دهه 20 ميلادي برمی‌گردد.

1949 میلادی
1923 میلادی

اولین بازی‌های جهانی دانشگاهی در شهر پاریس به رهبری یک فرانسوی به نام ژان پیت ژان در سال 1923 برگزار و اولین کنگره رسمی فیزو نیز در سال 1924 در ورشو برگزار شد و کشورهای زیادی در آن حضور داشتند. 

در سال 1959 فیزو و اتحادیه جهانی دانشجویان توافق کردند تا به‌طور مشترک در مسابقاتی که سازمان ورزش ایتالیا در تورین برگزار می‌کند تحت عنوان یونیورسیاد شرکت کنند. یونیورسیادهای زمستانی هم روند مشابهی را تجربه کردند، گسترش دامنه ورزش‌های دانشگاهی باعث شد تا از سال 1960 فیزو برای توسعه برنامه‌ها و اهداف یونیورسیاد بر مسابقات جهانی دانشجویان نیز نظارت کند.

1959 میلادی
2007 میلادی

یونیورسیاد تابستانی در گذشته، در 10 رشته ورزشی ثابت (دوومیدانی، شمشیربازی، شیرجه، تنیس، بسکتبال، فوتبال، شنا، ژیمناستیک، واترپلو و والیبال) و در دو قسمت مردان و زنان برگزار مي گرديد. از یونیورسیاد 2007 بانکوک، مقرر شد رشته‌های جودو و تنیس روی میز به رشته‌های مذکور اضافه گردد و 3 تا 4 رشته نیز به‌عنوان رشته‌های اختیاری به میزبان مسابقات هر دوره اختصاص داده ‌شود.

در یونیورسیاد زمستانی نیز مسابقات در 6 رشته اسکی آلپالین و صحرانوردی، پرش اسکی، هاکی روی یخ، اسکیت نمایشی، اسکیت سرعت مسافت کم برگزار می‌شود و 1 رشته نیز به انتخاب کشور میزبان به رشته‌های فوق اضافه می‌شود. شرکت تمام دانشجویان دنیا اعم از آماتور یا حرفه‌ای در مقطع سنی 17 تا 25 سال در مسابقات آزاد است.