بشیریان: احتمال اضافه شدن ۲ سال به شرط سنی ورزشکاران یونیورسیاد

رییس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی در رابطه با برگزاری یونیورسیاد ۲۰۲۳ در چین و نیز میزبانی این مسابقات در سال‌های ۲۰۲۵، ۲۰۲۷ و ۲۰۲۹ با توجه به تغییر در میزبانی مسابقات، توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ، مسابقات تابستانی دانشجویان جهان (یونیورسیاد)  ابتدا قرار بود سال ۲۰۲۱ برگزار شود که به تعویق افتاد و در نهایت تصمیم بر این شد که مسابقات از ۲۶ ژوئن تا ۷ ژوییه سال ۲۰۲۲ (۵ تا ۱۶ تیر ۱۴۰۱) برگزار شود اما باز هم به دلیل همه‌گیری کرونا برای بار دوم لغو شد و هنوز تاریخ جدید برگزاری این بازی‌ها اعلام نشده است. این اتفاق درحالی رخ داده که به تازگی کمیته اجرایی فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی (FISU) یونیورسیاد تابستانی ۲۰۲۳ را که قرار بود در یکاترینبورگ برگزار شود به تعویق انداخت و میزبانی این دوره را از روسیه گرفت و با تعویق مسابقات یونیورسیاد ۲۰۲۲ به نظر می‌رسد تقویم برگزاری مسابقات از نظر زمانی دستخوش تغییراتی شود.

هادی بشیریان، رییس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت برگزاری مسابقات تابستانی دانشجویان جهان (یونیورسیاد) در چنگدو چین در سال ۲۰۲۳، اظهار کرد: بر اساس آخرین جلسه کمیته بین‌المللی توسعه ورزش دانشگاهی (فیزو) قرار بر این شده است تا مسابقات در سال ۲۰۲۳ در این کشور برگزار شود و تاریخ دقیق مسابقات نهایتا تا هفته آینده اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین اعلام شد میزبان مسابقات تابستانی دانشجویان جهان (یونیورسیاد) ۲۰۲۵، ‌ آلمان و یکی از کشورهای آمریکا یا کره‌جنوبی میزبانی مسابقات در سال ۲۰۲۷ را برعهده خواهد داشت، ‌ همچنین میزبانی این مسابقات در سال ۲۰۲۹ به کشور روسیه سپرده شده است هرچند کمیته اجرایی فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی (FISU) یونیورسیاد تابستانی ۲۰۲۳ را که قرار بود در یکاترینبورگ برگزار شود به تعویق انداخت.

رییس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی با اشاره به اینکه مسائلی از جمله شرط سنی ورزشکاران نیز مدنظر قرار خواهد داشت، عنوان کرد: پیشنهاد بررسی اضافه شدن ۲ سال به شرط سنی ورزشکاران در دستورکار قرار دارد.

بشیریان با اشاره به اینکه سیاست فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی هماهنگی و اعزام به یونیورسیادهای دانشگاهی است و اعزام‌های مسابقات جهانی و آسیایی به بخش‌های آموزش عالی و هیات‌های استانی واگذار می‌شود، خاطرنشان کرد: برای مشارکت هرچه بیشتر بخش ها و هیات‌ها، متقاضیانی که توانایی اعزام رشته‌ای را داشته باشند پس از بررسی های لازم به آن‌ها واگذاری صورت می‌گیرد و فدراسیون هم هماهنگی و پشتیبانی‌های لازم را انجام خواهد داد.

وی افزود: بعد از لغو مسابقات یونیورسیاد چین طبق تقویم فدراسیون جهانی، ۹ رشته گلف به میزبانی ایتالیا، جهت یابی به میزبانی سوئیس، کانو به میزبانی لهستان، سه گانه به میزبانی برزیل، شطرنج به میزبانی بلژیک، پنج گانه به میزبانی آرژانتین، هندبال به میزبانی کوزوو، بسکتبال سه نفره به میزبانی ترکیه و راگبی که بعدا میزبان آن مشخص خواهد شد، برگزار می‌شود.

رییس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط روسیه که قرار بود مسابقات ورزش‌های رقابتی در این کشور برگزار شود، اظهار کرد: در نهایت به دلیل شرایط پیش آمده، میزبانی این رقابت‌ها به کشور ترکیه واگذار شد تا شاهد برگزاری مسابقات در رشته های ووشو، کشتی آزاد و فرنگی، سامبو، موی تای، کاراته و بوکس باشیم و در این خصوص، دانشگاه‌ها محور اصلی خواهند بود.

بشیریان ادامه داد” مقرر شده است تا مدیران کل تربیت بدنی بخش‌ها و روسای هیات‌ها ضمن بررسی تقویم پیش رو، اگر آمادگی اعزام رشته‌ای را دارند به فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی اعلام کنند تا هماهنگی‌های لازم با فدراسیون بین‌المللی ورزش دانشگاهی (FISU) و کمیته های برگزاری مسابقات در کشورهای مختلف انجام شود.

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین اخبار